Czym jest strona typu ONE PAGE?

Strony typu „one page” są obecnie bardzo popularne z uwagi na kilka zalet, którymi się charakteryzują. Trzeba jednak pamiętać, że strona tego typu nie zawsze będzie odpowiednia dla każdego planowanego projektu. Poznajmy lepiej strony one page i odkryjmy, czym tak naprawdę są.


Strona typu one page jak sama nazwa wskazuje charakteryzuje się tylko jedną podstroną. To właśnie strona główna stanowi całość serwisu, a rolę podstron (zakładek) stanowi efekt scrollowania, dzięki czemu strona niejako przełączając się między pozycjami menu przewija się do odpowiednich treści. Strona tego typu nie zawiera klasycznych podstron, więc możliwości tworzenia zaawansowanych treści są tutaj ograniczone. Warto także zaznaczyć, że całość serwisu zawiera się tylko w obrębie nazwy domeny, bez wewnętrznych adresów URL.

Zalety strony ONE PAGE.

Największa zaletą strony tego typu jest zdecydowanie czas, w jakim można ją wykonać. Budowa strony one page jest mniej czasochłonna niż strony klasycznej co przekłada się także na niższe koszta wykonania. Z uwagi na responsywność strony one page dobrze współpracują z urządzeniami mobilnymi i stanowią bardzo dobre rozwiązanie dla reklam Google Ads w wersji na komputery jak i smartfony. Warto także zaznaczyć, że w warstwie graficznej strona taka nie różni się niczym od strony klasycznej i może być bardzo atrakcyjna pod względem wyglądu.

Dla kogo strona ONE PAGE będzie odpowiednia?

Jest to z pewnością rozwiązanie idealne dla małych firm, które chcą rozpocząć swoją promocję w internecie bez ponoszenia dużych nakładów. Strona one page z kilkoma zakładkami może z sukcesem zastąpić stronę konwencjonalną.
Jeśli głównym kanałem promocji firmy mają być reklamy Google Ads lub Facebook Ads to tego typu witryna może w pełni wystarczyć. Jest to także bardzo dobre uzupełnienie promocji firmy w lokalnych mapach Google, gdzie klient po zlokalizowaniu firmy w mapach chce pozyskać dodatkowych informacji o ofercie.

Ograniczenia stron ONE PAGE.

Jak już wspomniano wcześniej, nie do każdego projektu strony rozwiązanie ONE PAGE będzie właściwe. Przede wszystkim gdy na wstępnie planowane jest rozbudowane pozycjonowanie strony na wiele fraz, lub oferta firmy jest szeroka to klasyczna strona da większe możliwości w zakresie tworzenia treści. Wiele firm stosuje także content marketing w postaci pisania bloga lub specjalnych artykułów. Także w tym przypadku należy zastosować konwencjonalną stronę www, którą można dowolnie rozbudowywać bez narzuconych wcześniej ograniczeń.

Dobre praktyki w tworzeniu strony ONE PAGE.

Warto wymienić kilka zasad, którymi należy kierować się podczas tworzenia strony ONE PAGE. Pomogą one w lepszej konwersji oraz osiągnięciu, wyższych pozycji w Google.

- Atrakcyjny wygląd. Strona powinna być profesjonalna pod względem graficznym i przyciągać uwagę użytkownika. Łatwość nawigacji oraz responsywność. Należy zadbać o dobre działanie menu głównego, tak, aby użytkownik zarówno na komputerze jak i smartfonie mógł bezproblemowo poruszać się po stronie. Kolorystyka oraz układ treści wraz z obrazami powinien być przyjazdy dla użytkownika.

- Wysokiej jakości treść. Wcześniej wspomniano o ograniczonej możliwość rozbudowy treści. Proszę jednak nie mylić tego z odpowiednim przygotowaniem tekstów na kilka zakładek. Powinny być one możliwie rozbudowane, unikalne i odnosić się do głównych słów kluczowych, na jakie strona ma być pozycjonowana. To, że one page ogranicza możliwość tworzenie podstron wcale nie powinno oznaczać, że treści ma mieć mało. Wręcz przeciwnie, im więcej uda nam się treści zamieścić w sposób zrównoważony, tym lepsze pozycjonowanie strony osiągniemy w dłuższym terminie. Można przyjąć, że strona one page z dobrze rozbudowaną treścią może zawierać łącznie teksty w przedziale od 10 000 – 20 000 znaków. Treści oczywiście można dodać więcej, ważne jednak aby stanowiły one spójną całość z odbiorem graficznym i były dobrze czytelne dla użytkownika.

- Szybkość ładowania. Obecnie czas ładowania strony jest jednym, z czynników rankingowych w Google. Jest to oczywiście pokierowane potrzebami użytkowników, którzy wymagają szybkiego załadowania się treści i obrazów. Aby strona działała szybko powinno się zadbać o kilka aspektów takich jak: szybki serwer na dyskach SSD, optymalizacja skryptów, kompresja i optymalizacja obrazów.

- Certyfikat SSL. Konieczne zadbaj o to, aby strona działała pod kontrolą bezpiecznego certyfikatu SSL, zapewniającego szyfrowane połączenie. Jest to także jeden z nowych czynników rankingowych w Google.