Jak powinna wyglądać dobra strona internetowa?

Podczas tworzenia firmowej strony internetowej powinniśmy przede wszystkim skupić się na oczekiwaniach klientów ją odwiedzających. Zastanówmy się przez chwile jakie oczekiwania ma odbiorca strony względem jej twórców?


1. Przejrzysty wygląd i dobra nawigacja.

Strona internetowa to przede wszystkim pierwsza linia pozyskania informacji o naszej firmie lub jej produktach czy usługach. Odbiorca strony musi w łatwy sposób pozyskać informacje, których szuka. Wygląd strony powinien być możliwie przejrzysty, a nawigacja za pomocą menu powinna być intuicyjna. Dobrze wykonana strona internetowa, to nie „graficzny wodotrysk”, a elegancka i przejrzysta płaszczyzna po której porusza się przeciętny użytkownik internetu.

2. Spójna kolorystyka.

Ważne jest, aby kolorystyka strony korespondowała z kolorami logo firmy i całej identyfikacji wizualnej. Jeśli dopiero otwierasz swoją działalność gospodarczą to warto zlecić profesjonalnej agencji wykonanie loga firmy na możliwie wczesnym etapie. Pomoże to zaplanować wszelkie działania marketingowe w internecie w sposób spójny i właściwy.

3. Responsywność czyli dopasowanie do smartfonów.

Obecnie większość wyszukiwań w internecie to zapytania z urządzeń mobilnych. Twoja strona internetowa musi być dostosowana do wyświetlania na każdym urządzeniu od komputera stacjonarnego po smartfon. Strona responsywna dopasowuje się do każdego rozmiaru ekranu i rozdzielczości. Responsywność strony to także jeden z pozytywnych czynników rankingowych w wynikach Google.

4. Dobre treści dopasowane do słów kluczowych.

Treści prezentowane na stronie internetowej powinny być w 100% unikalne i odnoszące się do słów kluczowych, na jakie chcemy, aby nasza strona była wyszukiwana. Warto, aby treść była spójna i w pełni wyczerpywała dany temat. Pamiętaj, że algorytm wyszukiwarki Google promuje dobre treści, które są wartościowe dla użytkownika. Tylko dobrze dobrane treści wraz ze słowami kluczowymi zapewnią wysokie pozycjonowanie w wynikach Google i jednocześnie odpowiadają na potrzebny odbiorcy, który szuka danej informacji.

5. Dobrze dobrane obrazy.

Wiele osób odbiera lepiej obrazy niż treści, lecz to treści dominują i są głównym przekazem strony. Ważne jest, aby dobrze dobrać jakościowo i ilościowo obrazy, które urozmaicą przekaz jaki budujemy na stronie www. Do tego celu można wykorzystać swoje własne zdjęcia, lecz musimy pamiętać, aby jakość ich wykonania była bardzo dobra. Jeśli nie jesteśmy w stanie dostarczyć internautom swoich własnych zdjęć to można skorzystać z tak zwanych banków (stock) gdzie za niewielką opłatą zakupimy legalne zdjęcia tematyczne z prawem do publikacji.

6. Certyfikat SSL – bezpieczne połączenie z „zielona kłódką”.

Od 2018 roku certyfikat SSL stał się na stronach internetowych koniecznością. Bezpieczeństwo w sieci staje się zagadnieniem coraz ważniejszym, dlatego aby chronić internautów wprowadzono połączenia bezpieczne (szyfrowane), które uwierzytelniane są przez zewnętrzny podmiot za pomocą wspomnianego certyfikatu. Obecnie brak certyfikatu może być czynnikiem, który w oczach Google doprowadzi do znaczącego spadku strony w wynikach wyszukiwania, ponieważ jej reputacja jest wątpliwa. Ważne także jest, aby administrator strony internetowej fachowo zadbał o bezproblemowe i automatyczne odnawianie certyfikatu ponieważ jego ważność jest okresowa. Zapobiegnie to problemom z jej działaniem w przyszłości co mogłoby znacząco wpłynąć na widoczność firmy w internecie.