Jak pozyskać klientów z internetu – 11 zasad

Szukasz prostego rozwiązania na problem pozyskania nowych klientów z internetu? Żadne rozwiązanie nie jest w pełni proste bo wymaga od nas zarazem pewnego zaangażowania jak i środków finansowych na promocję. Warto jednak wiedzieć jak mądrze zaplanować obecność swojej firmy w internecie. Dobry marketing internetowy zaczyna się od odpowiedniego planu działania, który pozwoli nam efektywnie zaplanować wydatki na ten cel oraz zmierzyć ich skuteczność.

Zobacz jak możesz samodzielnie lub w porozumieniu z agencją interaktywną zadbać o to, żeby liczba pozyskanych klientów z internetu znacząco wzrosła.


1. Responsywna strona internetowa zgodna z zaleceniami Google

Dobrze przygotowana strona internetowa to absolutna podstawa działań marketingowych. Niezależnie od tego, jaki kanał marketingowy będzie generować większość ruchu (pozycjonowanie, Adwords, Facebook) to zawsze strona internetowa jest finalnym miejscem, gdzie klient będzie szukać szczegółowej informacji o naszej ofercie oraz będzie chciał poznać nas lepiej.

Jakie zasady powinna spełniać strona internetowa, która ma pozyskać dla nas klientów?
  • profesjonalny wygląd graficzny, odpowiednio dopasowany do branży w której działamy
  • łatwość nawigacji i przejrzystość dla odbiorcy
  • dobrze przygotowane treści (o tym więcej w kolejnym punkcie)
  • responsywność czyli dopasowanie do urządzeń mobilnych
  • certyfikat SSL – wykorzystanie bezpiecznego połączenia, które ukazuje się w przeglądarkach jako zielona kłódka z informacją o bezpiecznym połączeniu
  • zgodność z wytycznymi Google oraz pozytywny test czasu ładowania Google Insight

2. Wysokiej jakości treść na stronie

Co oznacza dobrze przygotowana treść na stronie? To pytanie jest bardzo pojemne i nie da się na nie odpowiedzieć jednym zdaniem. Przede wszystkim należy zacząć od najważniejszej kwestii – mianowicie czemu treść na stronie służy? Wiele firm popełnia podstawowy błąd zakładając, że treści to jedynie wypełniacz grafiki, a odbiorca zdecyduje się skorzystać z usług lub produktów niezależnie od tekstu. Takie myślenie należy zupełnie odwrócić i uzmysłowić sobie, że treści są tak samo ważne lub nawet ważniejsze niż warstwa graficzna.

Dobrze przygotowany i możliwie długi tekst, który w unikalny sposób opisuje rozwiązanie danego problemu lub też jest ciekawym opisem danej dziedziny, w której firma operuje już sam w sobie ma wartość dla użytkownika, ponieważ właśnie tego szuka w internecie – odpowiedzi na dane pytanie lub rozszerzenia wiedzy w pewnym obszarze. Także z punktu widzenia wyszukiwarki, strona z unikalnymi tekstami, które odpowiednio i w sposób rozszerzający traktują o danym zagadnieniu stanowi wartość, którą warto promować naturalnymi – wysokimi pozycjami w rankingu.

3. Blog firmowy

Kwestia prowadzenia bloga firmowego jest niejako naturalnym rozszerzeniem zagadnienia odpowiedniej treści na stronie. Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jak często szukając czegoś w internecie natrafiliśmy na wpis blogowy? Odpowiedź jest bardzo prosta – bardzo często! To właśnie blogi są bardzo wartościową skarbnicą wiedzy na specjalistyczne tematy i wyszukiwarka Google bardzo je lubi.

Nie każda firma ma możliwość samodzielnego prowadzenia bloga, z uwagi na brak czasu, a także brak pracowników którzy na tyle swobodnie operują słowem pisanym, żeby podejmować się takiego zajęcia. Warto w takim wypadku rozważyć, aby wyspecjalizowana agencja prowadziła bloga za nas, przynosząc w ten sposób wymierne i długofalowe efekty. Warto zapamiętać, że prowadzenie bloga buduje wartość strony w oczach zarówno klientów jak i wyszukiwarek w długim terminie.

4. Pozycjonowanie w wyszukiwarkach

Pozycjonowanie w wyszukiwarkach, a w szczególności w Google, które jest najpopularniejsze to jedna z podstawowych i najpopularniejszych form marketingu internetowego. Jakie korzyści przynosi pozycjonowanie w wynikach naturalnych? Przede wszystkim trafia bezpośrednio do klienta, który szuka informacji na temat usługi lub produktu który oferuje nasza firma. Proces pozycjonowania strony internetowej jest obecnie dość skomplikowany i składa się z kilku etapów takich jak odpowiednie zbudowanie strony, jej struktury, treści, rozwijania treści oraz budowania popularności strony poprzez pozyskiwanie naturalnych linków. Jest to proces czasochłonny i przynoszący efekty w dłuższym terminie. W porównaniu z reklamami AdWords (sponsorowana część wyników wyszukiwania) nie ma gwarancji, że strona od razu pojawi się na topowych pozycjach. Przewagą n ad AdWords jest jednak dużo niższa cena i większy ruch po pewnym czasie, gdy pozycje wzrosną.

5. Reklamy AdWords

Reklamy AdWords są często mylone z pozycjonowaniem. Co je odróżnia? Przede wszystkim możliwość ich natychmiastowego zastosowania oraz błyskawiczne efekty. Już w kilka godzin po utworzeniu kampanii mogą do nas trafić klienci, którzy szukają nas w internecie. Płatność odbywa się za każde kliknięcie w naszą reklamę, a koszt kliknięcia uzależniony jest przede wszystkim od konkurencji i ilości podobnych reklam innych firm. AdWords może także stanowić bardzo ciekawą formę reklamy na początek, dzięki możliwości ustawienia maksymalnego budżetu dziennego i miesięcznego, dzięki czemu łatwo można kontrolować wydatki oraz mierzyć pozyskaną ilość nowych klientów. Reklamy Google Adwords mają także wielką zaletę jaką jest możliwość odpowiedniego kierowania, czy to na obszar terytorialny, słowa kluczowe oraz wykorzystanie innych parametrów pomagających uzyskać lepszy zwrot z inwestycji.

6. Mapy Google

Dobrze utworzony i ustawiony profil w Mapach Google pozwala na łatwą lokalizację firmy. To także świetne źródło pozyskiwania naturalnego ruchu i klientów w przypadku firm lokalnych.

Wbrew pozorom dobre przygotowanie naszej obecności w Mapach Google nie jest aż tak proste jakby się to mogło wydawać i wiele firm popełnia typowe błędy, które mszczą się zmniejszeniem potencjalnego ruchu. Warto poprosić specjalistę, który przygotuje dla nas taki wpis lub sprawdzi poprawność obecnie dokonanego.

7. Dobrze prowadzony profil na Facebooku i reklamy FacebookAds

Obecność firmy na portalu społecznościowym Facebook wydaje się oczywista, jednak mało która firma faktycznie wykorzystuje potencjał marketingowy drzemiący w tym narzędziu komunikacji z klientem. Przede wszystkim sama obecność na Facebooku jako taka nic nam nie daje. Co więcej, źle prowadzony fanpage może przynieść więcej szkód niż pożytku. Należy rozgraniczyć trzy rodzaje działań marketingowych na Facebooku, z jakimi mamy obecnie do czynienia:

  • bieżące prowadzenie poprzez tworzenie postów
  • odpowiadanie klientom na zapytania składane poprzez profil
  • działania reklamowe FacebookAds

Pierwsze działania są w szczególności ważne, w przypadku gdy profil naszej firmy ma faktycznie dużą ilość bieżących fanów lub potencjał naturalnego ich przyrostu jest wysoki. Do takich branż, w których codzienna komunikacja z klientem jest ważna i przybywa nam wielu fanów w sposób naturalny jest np. gastronomia. Jednak lokalna firma zajmująca się układaniem kostki brukowej niekoniecznie pozyska szerokie grono fanów. Dlatego też warto zaplanować swoją obecność na Facebooku i w sposób odpowiedni komunikować się z fanami.

W przypadku komunikacji w ramach zapytań przede wszystkim ważne jest, aby wydelegowany i odpowiednio przeszkolony pracownik firmy faktycznie i w rozsądnym czasie odpowiadał na zapytania klientów tak samo, jak odpowiada się na e-maile.

Trzecia kategoria czyli wykorzystanie reklam to już zdecydowanie najtrudniejsza działalność. Warto jednak wiedzieć, że dobra wiedza w tym zakresie może przynieść bardzo wymierne efekty przy relatywnie niskim nakładzie kosztów. Wszystko oczywiście zależy od danej branży w jakiej działa firma, jednak Facebook daje ogromne możliwości profilowania reklam, tak aby trafiały one do określonej grupy odbiorców. Dzięki temu, że portal ten „wie” bardzo dużo o każdym użytkowniku (wiek, miejsce zamieszkania, gdzie bywa, co lubi, czym się interesuje, czy ma dzieci itp.) to możliwości kierowania reklamy są wręcz nieporównywalne z innymi dziedzinami marketingu internetowego. Warto w szczególności te działania powierzyć wyspecjalizowanej agencji, aby potencjał reklamowy wykorzystać jak najlepiej. Działania reklamowe na Facebooku są odpowiednie dla większości branż, więc co do zasady można je polecić prawie każdej firmie jako ciekawą i niedrogą formę reklamy w internecie.

8. Opinie

Wszyscy czytamy opinie w internecie i się nimi kierujemy przy wyborze produktu czy usługi. Nawet w przypadku firm lokalnych dobre opinie wielu użytkowników sugerują wybór lub brak chęci podjęcia współpracy z daną firmą. Głównym źródłem opinii o firmach lokalnych są Mapy Google oraz Facebook. Jak wykorzystać potencjał opinii oraz jak nie paść ofiarą „wrednego” klienta, którego zła opinia (niekoniecznie prawdziwa) może dość mocno nadszarpnąć nasz wizerunek? Przede wszystkim należy wykorzystać potencjał drzemiący w nakłanianiu naszych obecnych klientów do pozostawienia opinii o nas. Bardzo wiele firm, które mają dużą ilość klientów nie otrzymuje od nich ocen. Brak wzrostu liczby ocen to poważny problem zarówno wizerunkowy, jak i narażenie się na dużą widoczność pojedynczych złych ocen.

Jak zadbać o przyrost opinii od naszych obecnych klientów? Przede wszystkim, trzeba w grzeczny i odpowiedni sposób ich o to poprosić, najlepiej z skierowaniem bezpośrednio do linku w Mapach czy na Facebooku. Przykładem takiego działania może być wysłanie maila z podziękowaniem za skorzystanie z naszych usług i prośbą o wystawienie opinii. Dzięki temu, że nasz klient może bezpośrednio przejść do formularza to skuteczność takiego działania jest bardzo wysoka z uwagi na wygodę.

W świecie rzeczywistym można także zastosować pewne sugestie, nakłaniające klienta do oceny naszej pracy. W przypadku firmy wykonującej jakieś prace u klienta w domu (np. serwis AGD) możemy wręczyć klientowi ulotkę z kodem rabatowym na kolejną usługę i prośbą o ocenę wraz z linkiem. Bardzo wielu klientów doceni nasze starania i wystawi nam pozytywną opinię.

Tego typu pomysłów może być więcej i należy je dostosować do sposobu naszego codziennego działania. Warto zaznaczyć, że tego typu forma marketingu jest działaniem wymagającym od nas pewnego zaangażowania i jest długofalowa, przynosi jednak wymierne korzyści.

9. Wersja językowa

Przy tworzeniu strony internetowej warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy naszymi klientami są osoby zza granicy. Jeśli odpowiedź brzmi „tak”, to wykonanie wersji językowej jest wręcz obowiązkiem. Dostępnością do informacji o naszej ofercie często możemy „przegonić” konkurencję. Klient zagraniczny gdy trafi na naszą stronę i w sposób korzystny dla niego zapozna się z ofertą nie będzie szukać już konkurencji, chociażby dlatego, że będzie mieć trudności z uzyskaniem odpowiednich informacji w łatwej dla niego formie.

10. Łatwość kontaktu

Czy Twoja firma wykorzystuje w sposób odpowiedni możliwości kontaktu? To pytanie bardzo ważne, ponieważ większość użytkowników obecnie szuka informacji szybko i tak samo szybko chce uzyskać odpowiedź na zapytanie. Jak można polepszyć komunikację z potencjalnym klientem?

  • dobre wyeksponowanie numeru telefonu na stronie, a w wersji mobilnej numer powinien być w formie linku do bezpośredniego połączenia ze smartfona aktualne dane w Mapach Google
  • zastosowanie odpowiedniego formularza kontaktowego z potrzebnymi polami na stronie internetowej
  • szybka komunikacja za pomocą formularza na fanpage`u w portalu Facebook
  • moduł LiveChat na stronie internetowej, dający możliwość odpowiedzi na pytania w formie „na żywo”

11. Analiza ruchu

Gdy już dobrze zaplanujemy działania marketingowe w internecie powinniśmy je na bieżąco mierzyć, tak aby wiedza o ruchach naszych klientów przekładała się na odpowiednie dostosowywanie budżetów na poszczególne działania marketingowe. Dobra analiza ruchu da nam także informację o tym, które dotychczasowe nasze działania przyniosły najlepsze efekty, a które ewentualnie wymagają od nas większej uwagi.